Wyszczekani.pl
Strona GłównaPoniedziałek, Kwiecień 22, 2019
Nawigacja
Strona Główna
Kawiarenka literacka
Biblioteki Strażników
Kącik tłumacza
Współpraca międzynarodowa
Tu odprawiamy Rytuał Ashk-Ente, czyli kontakt
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 35
Nieaktywowany Użytkownik: 797
Najnowszy Użytkownik: MichaelGat
Wywiad ze N Harmonią
Dzięki uprzejmości N Harmonii udało się nam przeprowadzić z nim wywiad specjalnie dla naszych użytkowników. Opowiada w nim o inspiracjach dla pracy konkursowej, procesie twórczym i ulubionych technikach. Artysta podzieli się z nami też wskazówkami dla początkujących grafików, którzy na GIMP-a czy PhotoShopa spoglądają z pełnym uświęconego lęku szacunkiem. Zapraszamy!

* * *


1. Na początek odrobina nostalgii (śmiech). Kiedy zacząłeś rysować? To wieloletnia pasja czy raczej nowo odkryty talent?

Tak, wieloletnia pasja, już od szkoły podstawowej lubiłem rysować i znajdowałem w tym niesamowitą przyjemność.

2. Twoja konkursowa praca "Garrett, Jedyny Prawdziwy Strażnik" to bardzo klimatyczny, pełnowymiarowy obraz powstały z użyciem programu graficznego. Utrzymany jest w tonacji granatów, szarości i błękitów, co wywołuje doskonały efekt stapiania się bohatera z tłem. Zawsze pracujesz na komputerze czy tradycyjne techniki także lubisz?

Swoje prace -te, które kiedykolwiek zaprezentowałem - były robione tylko i wyłącznie przy użyciu tabletu Wacom Bamboo Pen&Touch A5 (polecam dla początkujących), jednak nie oznacza to, że nie lubię technik tradycyjnych. Po prostu staram się zaoszczędzić czas, a i błędy można łatwiej poprawić na komputerze (śmiech).

3. Jak narodził się pomysł tej konkretnej pracy? Nagły przypływ natchnienia czy Muza kontrolowana (śmiech)?

Myślę, że bardziej kontrolowana muza, ogólnie lubię rysować portrety, a uchwycenie Garretta w fajnym klimacie było zawsze moim takim lekkim marzeniem.

4. Grafika to bardzo skomplikowana i trudna dziedzina sztuki. Wymaga czasu i cierpliwości, aby mogło pojawić się dzieło na miarę „Jedynego Pierwszego Strażnika…”. Co lubisz w takiej formie ekspresji najbardziej, a co traktujesz jako konieczność?

Zdecydowanie lubię dowolność w tematyce, można rysować wszystko, jak chcesz, kiedy chcesz. Koniecznością jest jednak zastosowanie się do pewnych zasad w stylu, którym operujesz - no chyba, że jest to malowidło abstrakcyjne (śmiech). Mam na myśli np. anatomię czy perspektywę, to bardzo ważne rzeczy.

5. W pełni się zgadzam. Z jakim aspektem rysowania (kontury, kolor, faktura, planowanie perspektywy, dobór stylu... etc.) czujesz się najlepiej, a do których podchodzisz z pewnym wahaniem?

Najlepiej się czuję, rysując szkic, wtedy sobie szaleję, nie muszę się jakoś martwić o dbałość czy szczegółowość, to przyjemny proces. Najmniej pewnie czuję się, gdy muszę pracę pogodzić z moim zamysłem, tj. nie lubię, gdy odbiega od niego, bo wtedy nie odczuwam satysfakcji. Wchodzą w to już konkretne szlify.

6. Twój ulubiony motyw przewodni dowolnej grafiki. Co bądź kogo lubisz rysować najbardziej?

Lubię rysować twarze, najczęściej męskie, przychodzi mi to nieco łatwiej, aczkolwiek żeńskie też fajnie czasem jest zrobić (śmiech).

7. Czy masz jakiegoś ulubionego artystę, którego prace inspirują Cię i mobilizują do dalszej nauki?

Nie mam raczej idola, nikogo bardzo konkretnego, kim bym się naśladował, ale cenię sobie pracę niektórych artystów, np. Karla Kopinskiego. Polecam! Ma bardzo przyjemny, estetyczny styl, chciałbym kiedyś osiągnąć jego poziom.

8. Jakie jest Twoje główne źródło inspiracji?

Nie będę w tej kwestii oryginalny, oczywiście muzyka. Staram się ją dostosowywać do tematyki tego, co rysuję, czyli np. jak rysuję coś z fantasy, to słucham muzykę orkiestralną, jak z Thief'a, to oczywiście soundtrack z Thief'a!

9. Z jakich "środków wspomagających" zdarza Ci się korzystać w przypadku braku natchnienia?

Zaglądam czasem na DeviantArta, przeglądam prace innych, podpatruję pomysły, ale staram się nie zgapiać za bardzo. Najczęściej podpatruję po prostu pozę postaci albo ogólnie pomysł na nią samą.

10. Gdybyś miał dać początkującemu rysownikowi konkretne wskazówki na temat rozwijania tego pięknego hobby, czym by one były? Masz jakiś konkretny program, który na co dzień wykorzystujesz i możesz polecić?

Początkujący powinni zabrać się za szlifowanie anatomii i perspektywy. Bez tego szczegółowa praca będzie kuleć. Potem trzeba zrozumieć, jak działa cieniowanie, nadawanie odpowiednich wartości kolorów, żeby praca dobrze wyglądała i nie raziła. Nie są to najłatwiejsze tematy, ale też nie widzę przeszkód, by ktokolwiek miał sobie z tym nie poradzić, wystarczy poświęcić czas i nie poddawać się.

11. Jesteś zdeklarowanym miłośnikiem grafiki czy inne media w zakresie szeroko pojętej twórczości także Cię pociągają?

Lubię też animacje, przeróżne: czy to typowe kreskówki w telewizji, czy niezależne na takim np. YouTube. Inną jeszcze bardzo ważną twórczością jest choćby muzyka, ubóstwiam ją, działa na mnie konkretnie motywująco i dodaje sił. W sumie jeszcze teksty pisane sobie cenię, ale nie jestem raczej typem mola książkowego (śmiech).

12. Kiedy możemy spodziewać się kolejnych prac? Czekamy!

Nie wiem - rysuję, kiedy mam natchnienie, staram się nigdy do tego nie zmuszać, ale na pewno jeszcze coś fajnego wyskrobię (śmiech). Taki Thief pewnie jeszcze wiele razy się przewinie, bo samo uniwersum mnie motywuje swoją magią do czerpania z niego garściami.

Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas. Z niecierpliwością obserwujemy Twoje konto, czekając na kolejne dzieła!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

178631 Unikalnych wizyt

PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie